Historia
Sztutowo
Sztutowo to miejscowość leżąca u nasady Mierzei Wiślanej, na północno-wschodnim krańcu Żuław Wiślanych. Początkowo była osadą rybacką w państwie książąt wschodniopomorskich, od połowy XIII wieku w rękach Krzyżaków. Początek wsi dała założona w 1432 r. karczma oraz stadnina koni. Po wojnie 13-letniej Sztutowo przeszło we władanie Gdańska. Powstaje dwór zajmowany przez dzierżawców tzw. Amtmanów. Wśród nich był filozof Artur Schopenhauer. W 1716 roku zatrzymał się tu także car Piotr Wielki. Wokół dworu rozwijała się wieś rolniczo rybacka.
Mieszkańcy obecnego Sztutowa obok rolnictwa i rybołówstwa, zajmują się obsługą letników. Przyjeżdżający tu turyści mają do dyspozycji kilka ośrodków wczasowych, pensjonatów i kilkadziesiąt kwater prywatnych. Zapraszamy wszystkich, którzy chcieliby pośród malowniczego zalesionego terenu odpocząć w ciszy i spokoju, z dala od miejskiego gwaru.
Liczba mieszkańców w gminie to około 3.738 a zajmuje obszar równy 10.749 ha. Sztutowo ma też w swych najnowszych dziejach kartę tragiczną. Podczas II wojny światowej, tu właśnie powstał pierwszy obóz koncentracyjny. Utworzony został 2 września 1939 roku, istniał do 9 maja 1945 r. Obóz był miejscem zagłady dla około 120 000 więźniów z 19 krajów i 25 narodowości. Dziś na tym terenie funkcjonuje muzeum STUTTHOF.
Kąty Rybackie
Kąty Rybackie to stara osada rybacka. Pierwsze informacje na jej temat sięgają 1643 roku. Pierwszy dworek powstał tu w 1680 roku dzięki angielskiemu kupcowi H.Wilhelmowi Ramseyowi. Następnym etapem tworzenia osady było postawienie przez rybaków kilku szop na sprzęt potrzebny przy połowie ryb. W 1780 roku powstała karczma. Po 1808 roku osada się usamodzielniła i odłączyła od Sztutowa. Pierwsi letnicy zawitali do Kątów po I wojnie światowej. Niestety podczas II wojny światowej a szczególnie w ostatnich jej miesiącach osada została poważnie zniszczona.
Jednak napływająca ludność oprócz rybołówstwa zajęła się także rozwojem bazy turystycznej. W latach późniejszych powstały pierwsze ośrodki wczasowe a później coraz bogatsza baza gastronomiczna.
Dziś Kąty Rybackie to nie tylko znana osada rybacka, ale także atrakcyjne miejsce wypoczynku. Znajduje się tu kilka ośrodków wczasowych, także pensjonatów i kwater prywatnych. Baza gastronomiczna jest w stanie zadowolić wszystkich przebywających w Kątach Rybackich turystów. Natomiast dogodne położenie pomiędzy Sztutowem a Krynicą Morską sprzyja szerszemu poznaniu uroków Mierzei Wiślanej Jeżeli szukają Państwo niedużej, nadmorskiej miejscowości gdzie moglibyście w ciszy i spokoju odpocząć to właśnie tu - w Kątach Rybackich.