Stowarzyszenie Lokalna Organizacja Turystyczna

Gminy Sztutowo

Mierzeja Wiślana

Słońce, gorący piasek

Trasy Nordic Walking

Piękna przyroda

Baza turystyczna

    Ciekawe miejsca

    Ławeczka Rybaka

    Ławeczka Rybaka wraz z rzeźbą rybaka to jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc w Kątach Rybackich. Ten ponad dwumetrowy obelisk przedstawiający rybaka trzymającego rybkę wygląda jakby był miedzianym odlewem, jednak postać jest wykonana z betonu, waży ponad 1000 kg, a pokryta jest specjalną farbą. Obok obelisku stoi ławeczka. Wykonawcą projektu jest Rafał Pacewicz, który wspólnie z rzeźbiarzem ze Sztutowa Stanisławem Suską uhonorował pracę i wysiłek rybaków, którzy od lat zamieszkują i łowią nad Zalewem. Z ławeczki rozlega się przepiękny widok na Zalew Wiślany.

    Muzeum Zalewu Wiślanego

    Godziny otwarcia muzeum:
    1.05 - 30.06
    Poniedziałek - piątek 10:00-16:00
    1.07 - 31.08
    Poniedziałek - niedziela 10:00-17:00
    1.09 - 30.09
    Poniedziałek - piątek 10:00-16:00
    1.10 - 31.12
    Muzeum nieczynne
    Bilety do Muzeum Zalewu Wiślanego są sprzedawane do 30 minut przed zamknięciem muzeum.

     

    Ceny biletów
    Normalny 5 zł
    Ulgowy 3 zł
    Oprowadzanie z przewodnikiem
    W języku polskim grupa do 30 osób - 20 zł
    Grupa powyżej 30 osób - 25 zł

    Rezerwat Kormoranów i Czapli Siwej

    Rezerwat Kormoranów i Czapli Siwej w Kątach Rybackich został utworzony w 1957 r. na powierzchni 10,8 ha w celu ochrony miejsc lęgowych kormorana czarnego i czapli siwej. Znajduje się w części Parku Krajobrazowego Mierzeja Wiślana.

    Jest to największa kolonia lęgowa kormoranów w Polsce i jedna z największych w Europie. Ptaki te mają tu znakomite warunki bytowania: nie posiadają praktycznie żadnych naturalnych wrogów, a wody Zalewu Wiślanego oraz zatoki do niedawna obfite były w pożywienie. Sprawiło to, że ptaki znacznie się rozmnożyły i rozprzestrzeniły, stając się udręką dla rybaków i leśników. Jak duże spustoszenie w środowisku sieją kormorany można przekonać się odwiedzając rezerwa: są to hektary zniszczonego, wypalonego przez ich odchody lasu.

    Kormoran jest bardzo ciekawskim stworzeniem, doskonale lata, pływa i nurkuje. Potrafi zanurzyć się do głębokości 20 metrów i przebywać pod wodą nawet do dwóch minut. Dorosły kormoran zjada około 0,5 kg ryb dziennie. Gniazda zakłada w koronach sosnowych drzew. Jaja składa w maju lub w czerwcu. Na zimę odlatuje na zachód, na mierzeję wraca w marcu.

    Most "Czterech Pancernych" w Sztutowie

    Most, który „zagrał” w filmie Czterej Pancerni i Pies. Przeprawa przez ten zabytek techniczny na Wiśle Królewieckiej (na skraju Sztutowa, tuż przy wyjeździe na Groszkowo) była epizodem popularnego polskiego serialu, kiedy to załoga Rudego zdobywała nadrzeczny przyczółek Daleki Patrol).

    Dziś obok mostu znajduje się wypożyczalnia sprzętu wodnego: kajaków, rowerów wodnych, łodzi wiosłowych, skuterów, łodzi motorowych i żaglówek. To wspaniałe miejsce dla wędkarzy.

    Muzeum Stutthof

    Muzeum Stutthof w Sztutowie zostało powołane dzięki staraniom byłych więźniów obozu Stutthof uchwałą Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Gdańsku z dnia 12 marca 1962 r. Muzeum, którego nadrzędnym zadaniem jest trwałe upamiętnienie ofiar obozu i zachowanie dla przyszłych pokoleń szeroko rozumianego „dziedzictwa Stutthofu”, stanowi państwową instytucję kultury podległą Ministrowi Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

    Wstęp do Muzeum jest bezpłatny.
    Wszelkich informacji dotyczących wizyty w Muzeum Stutthof udziela:

    Biuro Obsługi Zwiedzających
    tel./faks: +48 55 247 83 53 wew. 216
    tel. kom.: +48 798 418 024
    e-mail: boz@stutthof.pl
    czynne codziennie, w okresie od 1 maja do 30 września w godz. 9.00-17.00
    (poza sezonem turystycznym: w godz. 7.00-15.00)